Rockford Fosgate Power 400 Watt Class-ad 4-Channel Element Ready™ Amplifier
400 Watt 4-channel amplifier, Class-ad topology, includes top-mounted controls, differential inputs, dual fan cooling, and 8 AWG power connector. No hardware included.










Rockford Fosgate Power 400 Watt Class-ad 4-Channel Element Ready™ Amplifier
400 Watt 4-channel amplifier, Class-ad topology, includes top-mounted controls, differential inputs, dual fan cooling, and 8 AWG power connector. No hardware included.
- Availability: In Stock
- Brand: Rockford Fosgate
- Model: TM400X4ad
Why Riders Choose Us
- Availability: In Stock
- Brand: Rockford Fosgate
- Model: TM400X4ad
Why Riders Choose Us
The TM400X4ad is a powerful and compact 400 Watt 4-channel amplifier. The amplifier features our proprietary high efficiency Class-ad topology for maximum power, sound quality and efficiency in full-range amplifier. It also integrates our patented Constant Power technology which results in up to 25% more output power. Top mounted controls feature our patented C.L.E.A.N. circuit to easily set your gains, integrated low-pass crossover, and our famous Punch EQ.
The amplifier also features high and low level inputs combined with our differential inputs to eliminate incoming noise. It can also provide a remote-out trigger when using high level inputs. Dual fan cooling, real time thermal monitoring and dual extruded heat sinks maintain heat dissipation even at high outputs keep the amp cool.
In addition to the conformal coated pc boards, the Element Ready™ design ads protection against water, dust and UV rays, making it great for multiple applications where it could be exposed to harsh outdoor environment.
Features at a Glance:
- Rockford Fosgate proprietary Class AD technology
- C.L.E.A.N. input/output clip detection and indicator LEDs
- 8 AWG power/ground connector w/ upgraded RCA connectors
- Differential inputs with high level auto turn-on feature
- Remote-Out feature when using high level inputs
- 4/2 Ohm muti-impedance Constant Power
- Dual extruded heat sinks
- Top mounted controls
- Discrete surface mount technology
- Dual fan cooled
- Real time thermal sensing
- 4 Ohm bridged capable
- 2/4 channel input switch
- Marine grade two part epoxy coating on circuit boards
- 2-Year Warranty
The Power TM400X4ad 400 Watt 4-channel ultra-compact, amplifier is built on Rockford Fosgate’s proprietary Class-AD technology, featuring Constant Power to produce the same output at both 4-Ohm and 2-Ohm impedances. Flexible vehicle integration enabled through low-level and high-level inputs with auto turn-on. Top mounted controls allow easy access to built-in crossover and C.L.E.A.N. input/output clip detection circuits. The 3-stage thermal lock extrusion with dual fan forced induction keeps everything cool while real-time thermal/protection schemes safeguard the amplifier.
| Number of Channels | 4 |
| Total Power (Sum of Rated Power) | 400 Watts |
| Rated Power (RMS Continuous Power | 100 Watts x 4 @ 4-Ohm 100 Watts x 4 @ 2-Ohm 200 Watts x 2 @ 4-Ohm Bridged |
| Dynamic Power (PVC/PowerCube®) | 128 Watts x 4 @ 4-Ohm 152 Watts x 4 @ 2-Ohm 290 Watts x 2 @ 4-Ohm Bridged |
| Bridgeable | Yes Front Terminals: Left (+) Right (-) Rear Terminals: Left (+) Right (-) |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz +/-1dB |
| Input Sensitivity | 150 mV to 12 V |
| Circuit Topology Class | Class-AD |
| Efficiency (average) | >75% |
| Total Harmonic Distortion (THD+Noise) | 4-Ohm: <1.0% 2-Ohm: <1.0% |
| Signal Input | Front High/Low Level Input: 4-Pin harness Rear High/Low Level Input: 4-Pin harness |
| Tone Controls | Treble: 0 to +14 dB @ 12.5 kHz |
| Crossover Controls | High-Pass: |
| Visual Indicators | Power: Blue LED Protect: Red LED Input Clip: Red LED3 Output Clip: Blue/Violet/Red LED1,2,3 LED Color Legend: - 1BLUE: <0.5% THD - 2VIOLET: 1% THD - 3RED: 10%+ THD |
| Power Wire Gauge | 8 AWG |
| Power Input Connector | Detachable Compression Terminal |
| Speaker Wire Gauge | 16 AWG |
| Speaker Output Connector | Front: 4-Pin Harness Rear: 4-Pin Harness |
| Cooling | Dual Fan Cooled |
| Heatsink | Extruded Aluminum |
| Operating Voltage | 9 - 16 VDC |
| Recommended Fuse (not included) | 60 A |
| Average Current Draw (13.8V Music) | 28 A |
| Max. Current Draw (13.8V Sinewave) | 55 A |
| Suggested Alternator | 75 A |
| Audio | |
| Shop by Brand | Rockford Fosgate |
| Shop By Product | Amplifier |
Thanks, !
Your feedback helps other shoppers make better decisions.
